Zabrzański Budżet Obywatelski 2016: Pierwsza pomoc dla cechowni kopalni Królowa Luiza! P0088!

Pierwsza pomoc dla cechowni kopalni Królowa Luiza!

Zabrzaninie, uratuj fragment historii Twojego miasta!

Cechownia kopalni Królowa Luiza przy ul. Wolności 387 to jeden z najciekawszych historycznych budynków Zabrza, którym jednak Zabrze… absolutnie nie może się chwalić. Miasto od lat inwestuje w turystykę poprzemysłową, a Muzeum Górnictwa Węglowego finiszuje z remontem naziemnej części Skansenu Luiza. Jednak naprzeciwko imponującego kompleksu znajduje się prawdziwy wrzód na tej inwestycji: na wpół zawalona cechownia.

Budynek powstał około 1870 roku. W opinii zastępcy Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, dr. Anety Borowik, wciąż jest w stanie, który pozwala na jego wyremontowanie i przywrócenie do użytku. Jednak nie jako lokal kopalniany, ale wystawienniczy. Dla podkreślenia tego stanu jeszcze w 1993 roku konserwator wpisał obiekt do rejestru zabytków i wyjątkowo oponuje przed wyburzeniem. Co jednak jest coraz bardziej prawdopodobne, bowiem w marcu 2015 roku pod wpływem rabunkowej działalności złomiarzy część dachu zawaliła się do środka, uszkadzając też strop.

Budynek od wielu lat miał służyć jako siedziba galerii motoryzacji. Żywo interesuje się nim również Zabrzańskie Stowarzyszenie Miłośników Motoryzacji, które od roku w tej sprawie zabiega nie tylko u władz miasta, ale również ściśle współpracuje z Muzeum Górnictwa Węglowego.

Niestety ani MGW, ani tym bardziej ZSMM nie są w stanie finansowo udźwignąć remontu. Dlatego zwracamy się do Was z prośbą o wsparcie tej inicjatywy i pomoc przy postawieniu pierwszego kroku.

A ten wymaga od Was naprawdę niewiele. Dzięki współpracy z muzealnikami udało nam się wnieść projekt odbudowy konstrukcji dachu do Budżetu Obywatelskiego 2016. Jego wartość wynosi grubo ponad 400 tysięcy złotych, a co gorsza jest kroplą w morzu potrzeb.

Liczymy jednak, że ta kropla wydrąży skałę i pozwoli nie tylko uratować budynek od zapomnienia, ale również stworzyć w nim nowoczesną przestrzeń wystawienniczą. I to nie tylko na cele muzeum pojazdów zabytkowych, w którym miałaby znaleźć się wystawa „Karta G” prezentująca pojazdy osiągalne w poprzednim ustroju właśnie dla pracowników przemysłu. Również samo Muzeum Górnictwa Węglowego chciałoby znaleźć tutaj możliwość pokazania swoich do tej pory skrywanych zbiorów.

Zabrzaninie, nie czekaj, pomóż nam w uratowaniu tego budynku. Potrzeba naprawdę niewiele: dosłownie kilka minut.

Po pierwsze zaproś znajomych do naszego wydarzenia na Facebooku, aby i oni dowiedzieli się o akcji i zachcieli zagłosować na nasz projekt.

Po drugie: od 28 września do 8 października wejdź na stronę ZABRZE.ZETWIBO.PL i oddaj jeden z trzech Twoich głosów na projekt P0088 Pierwsza pomoc dla cechowni kopalni Królowa Luiza!

Liczy się każdy głos i każda osoba, która dowie się o przedsięwzięciu. Zabrzaninie, spraw, by kolejny fragment historii Twojego miasta został na mapie i znów służył mieszkańcom!

Leave a Reply